UA-38867514-1
skip to main content
West High Scholarships and Awards
Posted On:
Friday, May 11, 2018
News Image

For pictures: Go to HCBOE's Facebook Page 

https://www.facebook.com/media/set/edit/a.1808599185866438.1073743996.282559321803773/

 

 

Director’s Student Advisory Committee

Anna Kutbay

            Jenifer Rodriguez

            Briana Fluker

            Sejdi Oruglica

            Matt Salansky

            Daniel Spoone

 

Walters State Community College Scholarships

            Senator Scholars

                        Andee Brush

                        Sophia Cardone

                        Karli Yarid

            Choir Scholarships

                        Austin Lloyd 

Abigail Sinard

Sophia Cardone

 

East Tennessee State University:

            Provost Scholarship

            Kathryn Jones Award

                        Rebecca Eubanks

            Provost Scholarship

                        Ethan Becker              

                        Ryan Haas

                        Darshan Shah

                        Tanner Wilson

            Faculty Scholarship

                        Nathaniel Keaton

 

Carson-Newman University

                        Presidential

                        Pillar Scholarship

                        Eagle Engage

                                    Mollie Cornett

                        Presidential Scholar

                        Art Scholar

                        Sarahi DeJesus

                        Dean’s Scholarship

                        Eagle Engage  

                        Summer Gahagan

                        Women’s Basketball Scholarship

                        Dean’s Scholarship    

                        Caroline Harville

Dean’s Scholarship

                        Honors Merit Scholarship      

                        Eagles Engage

                        Jessica Horner

                        Dean’s Scholarship

                        Eagles Engage

                        Tanner Kinkead

Achievement Award

                        Eagle Engage

                        R.H. Sr. & Ruth Bible

                        Track & Field Scholarship     

                                    Tiffany Noe

                        Achievement Award

                        Lettie Pate Whitehead Scholarship

                        Women’s Track/Cross Country Scholarship

                                    Rachel Shaver

                        Dean’s Scholarship

                                    Matthew Solorzano

  

LMU Trustee Scholarship

                        Emma Collins

Kelsi Gibson

LMU Provost Scholarship

                        Emily Campbell

                        Sydney Greene

                        Hannah Stone

LMU Railsplitter Scholarship

                        Hayley Blair

                        Trinity Talley

Abigail Tillman                      

United States Military Academy Appointment

                        Bryce Hill

 

ROTC Scholarships   

                        Tanner Wilson

 

Trojan Army Alumni Scholarship

                        Kayleigh Roberts

                        Jenifer Rodriguez

 

Keel Foundation Scholarships

                        2nd Place - English –  Anna Kutbay  

1st Place - English –  Kelsi Gibson    

                        2nd Place - Math –  Carter Durfey     

1st Place - Math –  Hannah Smith

 

Matt Seals Memorial Scholarship

                        Emily Spry                 

 

Running Matt’s Race

                        Maggie Layer

 

Bob Harbison Compassionate Youth Award – Trophy

                        Sarahi DeJesus

 

Yamaoka Tuff Torq Scholarship

                        Kayleigh Roberts

 

Citizen Tribune Journalism Award

                        Cara Andrea Brush    

Hamblen County Retired Teachers Scholarship         

                        Kelsi Gibson

 

Morristown Hamblen Hospital Volunteer Auxiliary              

                        Eden Alcala

 

Commercial Bank “Life. Made Better.” Scholarship

                        Anna Kutbay

A & B Bunch Scholarship

 

 

Jonathan Fluker Memorial Scholarship

 

 

 

Lara Kaylor Memorial Light Bulb Scholarship

                        Blayne Chance

 

MTSU Buchanan Fellowship

                        Joshua Smith

 

Milligan College Academic Presidential Scholarship

Graphic Design Scholarship

Honors Program Scholarship

Sarah Greer

 

UT Volunteer Scholarship     

                        Eden Alcala

 

 

UT ASPIRE Scholarship

                        Gavin Belfry

 

UT Haslam Scholars Program

                        Kyler Groner

 

UT Volunteer Scholarship

UT Distinguished Tennessean Award

                        Curtis Hawkins

 

 

UT Volunteer Scholarship

UT Distinguished Tennessean Award

UT Nuclear Engineering Scholarship

                        Hannah Hyslop

 

 

 

UT Volunteer Scholarship

UT 1794 Scholars Program

                        Camryn Sprouse

 

Berea College Academic Scholarship

                        William Woelki

 

Columbia University Football Scholarship

John Foreback

 

Mississippi State University

Academic Leadership Award

Engineering Scholarship

Choral Scholarship

                        Jackson Wilson

 

Northeastern University Dean’s Scholarship

                        Paul Hancock

Samford University Academic Scholarship

Leadership Scholarship

 School of Arts Scholarship

                        Rachel Bass

 

University of AlabamaPresidential Elite and Forensics Council Scholarship

            Anna Kutbay

 

University of AlabamaPresidential Elite and Engineering Scholarship

            Hannah Smith

 

University of South Carolina Academic Scholar – Excellence Award

Bert Stoney Scholarship College of Engineering and Computing

                        Kayleigh Roberts

 

University of South Carolina Academic Scholar – Excellence Award

                        Claire Allison

Rice University Trustee Distinguished Scholarship

                        Hugo Estrada

  

Military Enlistment

US Air Force

                                    Zoe Stafford

                                    Brianna Hammond

US Army       

Will Jones

Elaja Kichman

US Marines

                                    Josue Olguin

US Navy

                                    Alec Bowen

                                    Elise Alarcon

 

Advanced Placement Recognition

 

Tri-Star Scholar Award

Kaylee Baxley

Riley Bolling

Madison Bowden

Alec Bowen

Molly  Brown

Ruth Bustos

Odalys Ceron

Kassidy Cody

Lucas   Crider

Brandon Dailey

Jacob   Depew

Michael Durham

Mitchell Ellis

Summer Gahagan

Blake   Greenlee

Jacob   Harrell

Curtis  Hawkins

James  Hensley

Samuel Hillard

Ryan Hinton

Julie Holman

Jessica Horner

Kennadee Jarnigan

Gracie Johnson

Trinidee Johnson

Eliaja   Kichman

Jacob   May

Morgan Monroe

Briana Neal

Edwin Portillo

Baylee Rauberts

Megan Rines

Salimey Santizo

Tyler Seal

Rachel Shaver

Hannah Stone

Austin Stubblefield

Kaitlyn Styles

Mya Summers

Roberto Tellez

Sarah Tripucka

John Weigel

Seth Winstead

William Woelki

Daniel Wood

David  Zapoticla

 

Tennessee Promise Recognition

 

Tennessee Hope Scholarships

 

General Assembly Merit Recognition

 

Ned McWherter Scholars Program

                        Abram Harris

                        Anna Kutbay

 

Governor’s School for Sciences and Engineering

                        Gavin Belfry

Governor’s School for Humanities

                        Kelsi Gibson

Governor’s School for International Studies

                        Bryce Hill

Governor’s School for Emerging Technologies

                        Kristof Lotivio

Governor’s School for Scientific Models & Data Analysis

                        Kayleigh Roberts

Governor’s School for Computational Physics

                        Hannah Smith

 

Boys State – Bryce Hill

Girls State – Anna Kutbay

 

 

Virgil L. Harville Memorial Scholarship

                        Danielle Locke

 

Hamblen County Nutrition Association Scholarship

                        Riley Bolling

 

J. C. Freels Scholarship

                        Alan Bailey

                        Blake Burroughs

                        Curtis Hawkins

                        Sarah Tripucka

 

Ralph Sharpe Memorial Scholarship

                        Kelsi Gibson

 

 

Hamblen County Education Association Scholarships

                        Jessica Horner

                        Sarah Tripucka

 

IMAC Cross Country Boys’ Scholarship

                        Blaine Metcalf

 

Tennessee High School Speech and Drama League Scholarship

                        Kyler Groner

 

Appalachian Electric Cooperative Washington Youth Tour scholarship

                        Rachel Bass

 

Paul Mitchell School Scholarship

                        Morgan Jenkins

                        Ashlyn Cagle             

 

The C. Michael Watson Scholarship

                        Sarah Tripucka

 

Alpha Delta Kappa Honorary Sorority for Women Educators

                        Kelsi Gibson